I started with bookbinding since 2003 when I graduated from high school with focus on Art and Design. Later, I studied on Faculty of Arts at the university. Since then, I have participated in various workshops consultations, seminars, practical trainings organized by other bookbinders or restoration book center at home or abroad.

My products are sought by both individuals and institutions such as Museum of Southern Bohemia, University of South Bohemia, Czech Budweis City Municipality, Museum of Jan Hus in Kostnice, National Heritage Institution, etc.
I offer bookbinding of genealogy books, chronicles, master theses, photo albums, tailored personal organizers, copyright books, signature books, boards for designer plans, archives, bibliophiles, etues, book covers and boxes as libraries are once more becoming a vital part of interior design.
In addition to those services I’m offering personal brand design, letterhead papers, PF wish cards, book markers, seals, mounts and book models.
Would you like an original gift but have no specific idea? Stop by for a piece of advise. I
will be happy to consult and provide a tailor made solution.

Děkuji za krásně opravené secesní album.

H.

Naprostá spokojenost!!! U paní majitelky jsem si nechala vázat jak svojí bakalářskou práci, tak nyní i diplomovou práci do knihařské vazby. Vždy perfektní komunikace a opravdu precizně odvedená práce. Pokud chcete při obhajobě zaujmout nejen kvalitním obsahem své vysokoškolské práce, ale i výjimečnou a originální vazbou, doporučuji v Českých Budějovicích paní majitelku.

Romana B.

Vážená paní Gutteková,
ještě jednou bych Vám moc ráda poděkovala. Syn celý čtvrtek chodil s knížkou a musel ji ukázat tatínkovi, babičce i dědečkovi, že má vlastní, a začít kreslit. No a já jsem pochopitelně také do března nevydržela a knihu předala manželovi hned večer. Ač o ní věděl, stejně se mu oči zaleskly, takže pro příští díl navrhuji předání u Vás, abyste také naživo viděla, jakou dělá vaše práce radost.

R. S.

Individuální přístup a cit pro věc.

Oscar Nedbal